پیشنهادهایی برای کسانیکه برای اولین بار خانه می‌خرند

راهنمای خرید, ملک 26 سپتامبر 2017 8 آوریل 2019


منبع :  nerdwallet

عکس : kymbooke

ترجمه : کاناپه

خریدن خانه می‌تواند بسیار اعصاب خوردکن باشد، مخصوصا وقتی که برای اولین بار بخواهید این کار را انجام دهید. این پیشنهادها به شما کمک می‌کند تا مسیر را به درستی تشخیص دهید، پولتان را درست مصرف کنید و اشتباهات رایج را انجام ندهید. ما آنها را به 4 دسته تقسیم کرده‌ایم:

 • نکاتی در مورد پرداخت اولیه وام مسکن.
 • نکاتی در مورد گرفتن وام.
 • نکاتی در مورد خرید خانه.
 • اشتباهاتی که خریداران خانه باید از آنها اجتناب کنند.

نکاتی در مورد پیش پرداخت اولیه وام مسکن.

1 . برای پیش پرداخت اولیه پول جمع کنید

چیزی که رایج است پرئاخت اولیه 20 درصد می‌باشد، اما این روزها بسیاری از وام دهندگان سودهای بسیار کمتری دریافت می‌کنند، و برای کسانیکه بار اول خریدشان هست وام‌هایی با پرداخت اولیه 3 درصدی هم وجود دارد. اما پرداخت اولیه کمتر از 20٪ ممکن است به معنای هزینه‌های بالاتری باشد و برای بیمه وام مسکن شخصی پرداخت شود بنابراین حتی پرداخت اولیه با درصد کم نیز می‌تواند بسیار سنگین باشد. برای مثال، یک پرداخت اولیه 5 درصدی برای خانه 200000 دلاری می‌شود 10000 دلار. بوسیله محاسبه‌گر پرداخت سود، میران پرداخت موردنظرتان را بدست آورید. نکاتی برای صرفه‌جویی در هزینه پرداخت شامل کنار گذاشتن بازپرداخت مالیات و پاداش‌های کاری، تنظیم یک برنامه پس‌انداز خودکار و استفاده از اپلیکیشن‌هایی برای پیگیری میزان پیشرفت شما بیان می‌شود.

2 .  مروری بر شیوه‌های پرداخت و انواع وام‌ها

گزینه های زیادی برای وام مسکن وجود دارد، که هر کدام معایب و مزایای خود را دارد. اگر به دنبال یک پیش پرداخت مناسب در خرید خانه هستید، این وام‌ها را چک کنید:

 • وام‌های متعارف(Conventional mortgages)

این وامها مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط موسسات تحت حمایت دولت همچون Fannie Mae و Freddie Mac  هستند و تنها 3 درصد را در پرداخت اولیه از شما می‌گیرند.

 • وام های FHA

وام‌های بیمه شده توسط اداره فدرال مسکن است که پرداخت اولیه را تا 3.5%  پایین نگه می‌دارد.

 • وام های VA

وام‌هایی تضمین شده توسط اداره امور آسیب دیدگان جنگ هستند که گاهی بدون پیش پرداختند. هرچقدر پرداخت اولیه بیشتری داشته باشید به این معنی است که پرداخت ماهانه کمتری خواهید داشت. اگر می‌خواهید کمترین پرداخت ماهیانه را داشته باشید، یک وام ثابت سی ساله بردارید. اما اگر بتوانید مبلغ پرداخت ماهانه را بیشتر بپردازید، می‌توانید نرخ بهره پایین با وام ثابت 20 یا 15 ساله دریافت کنید.

3 .  برنامه‌های حمایتی ایالتی و محلی را مرور کنید

علاوه بر برنامه‌های فدرال، بسیاری از ایالت‌ها برنامه‌های کمک‌ی را برای خریدارانی که برای اولین بار قصد خرید خانه را دارند ارائه میدهند، از قبیل پرداخت‌های کمکی ، اعتبارات مالیاتی و نرخ بهره‌های تخفیف یافته. شهرداری محل زندگی شما هم ممکن است برنامه‌های برای خریداران جدید داشته باشد.

نکاتی پیرامون درخواست وام.

4 .  ببینید برای خرید خانه چقدر می‌توانید هزینه کنید

قبل از اینکه درمورد خانه‌تان رویاپردازی کنید، اول باید ببینید چقدر می‌توانید برایش هزینه کنید.

5 .  میزان کردیت خودتان را بسنجید و هر فعالیت تازه‌ای را متوقف کنید

هنگام درخواست وام مسکن، اعتبار شما یکی از عوامل کلیدی برای تایید شما خواهد بود و این به تعیین نرخ بهره و احتمالا شرایط وام شما کمک می کند. بنابراین قبل از شروع پروسه خرید خانه کردیت تان را چک کنید. از هرچیزی که می‌تواند امتیاز اعتبار شما را کاهش دهد دوری کنید و به دنبال فرصت‌هایی برای بهبود بخشیدن به آن شوید، مانند برطرف کردن بدهی‌های بزرگ. برای حفظ امتیاز خود در مقابل کم شدن آن پس از درخواست  وام مسکن، از باز کردن حساب‌های اعتباری جدید، مانند یک کارت اعتباری و یا وام خودرو، تا زمانی که وام خانه شما بسته شود، دوری کنید.

6 . نرخ‌های بهره وا‌مها را مقایسه کنید

بسیاری از خریداران خانه تنها از یک وام‌دهنده نرخ بهره را می‌پرسند، درصورتی‌که اینکار می‌تواند باعث نادیده گرفتن مقداری پول شود. براساس گفته Consumer Financial Protection Bureau، مقایسه کردن نرخ‌های بهره می‌تواند در 5 سال اول وام بیش از 3500 دلار پول شما را حفظ کند. حداقل از سه جا نرخ بگیرید و آنها را باهم مقایسه کنید.

7 .  یک پیش تایید درخواست کنید(preapproval letter)

شما می‌توانید برای یک وام شرایط پیش از دریافت بگیرید، که به سادگی برآوردی از میزان وامی که وام‌دهنده مایل به دادن باشد را بر اساس درآمد و بدهی شما، ارائه می‌دهد. اما با نزدیک شدن به خرید خانه، بسیار هوشمدانه است که یک پیش‌نویس دریافت کنید، که در آن وام‌دهنده به طور کامل امور مالی شما را بررسی می‌کند و به‌صورت کتبی تأیید می‌کند که چقدر و تحت چه شرایطی حاضر است به شما وام دهد. داشتن یک پیش‌نویس باعث می‌شود که شما نزد فروشنده جدی‌تر از به نظر بیایید و نسبت به بقبه خریدارانی که این نامه را ندارند، برتری داشته باشید.

نکاتی در مورد خرید خانه

8 . کارشناس خرید با صلاحیتی را استخدام کنید

شما با کارشناس خرید املاکتان کار زیادی دارید، بنابراین حتما شخصی را پیدا کنید که بتواند در کنار شما باشد. کارشناس خرید خوب باید مهارت زیادی داشته‌باشد، از انگیزه بالایی برخوردار باشد و در مورد منطقه از اطلاعات خوبی بهره‌مند باشد.

9 . خانه خوب و محله مناسبی را انتخاب کنید

فرض کنید که می‌خواهید یک خانه حیاط دار (single family) بخرید، این درصورتی ایده ال است که به حیاط و تعداد بیشتر اتاق نیاز دارید. اما اگر مایل هستید که هزینه شارژ ماهانه کمتر و هزینه تعمیر و نگهداری پایینتری بپردازید بهتر است یک آپارتمان بخرید . گاهی ممکن است خانه مناسب باشد ولی  محله اصلا مناسب نباشد. بنابراین مطمئن شوید که:

 • مدرسه‎های اطراف را پیدا کنید، حتی اگر بچه مدرسه‌ای ندارید، چراکه می‌تواند بر ارزش خانه تأثیرگذار باشد.
 • آمار جرم و جنایت محله و امنیت محلی را بدست آورید.
 • درمورد بیمارستان نزدیک به خانه، داروخانه، سوپرمارکت و بقیه امکانات محلی را که می‌خواهید استفاده کنید، تحقیق کنید.
 • در ساعات و روزهای مختلف در محله رانندگی کنید تا میزان ترافیک، سروصدا و سطح فعالیت افراد را ببینید.

10 . به بودجه‌تان توجه کنید

دنبال املاکی باشید که قیمتشان کمتر از میزان وامی باشد که واجد شرایط آن هستید. در یک بازار املاک رقابتی با فهرستی محدود، احتمالا انتخاب شما خانه‌هایی خواهند بود که پیشنهادات زیادی دارند. وقتی خانه‌ای که دوست دارید را پیدا می‌کنید، وسوسه می‌شوید قیمتی پیشنهاد دهید که مطمئنید پیروز می‌شود. اما اجازه ندهید احساساتتان بر شما غلبه کند. خرید کردن با قیمتی زیر قیمت نهاییتان به شما اجازه می‌دهد تا کمی قیمت پیشنهادیتان را بالا ببرید. بر اساس میزان بودجه‌تان خرید کنید تا زیر بدهی وام‌هایی که نمی‌توانید از پس آن بربیایید نروید.

11 . تا جایی که می‌توانید از خانه‌ها بازدید کنید

هنگامیکه از خانه‌ها بازدید می‌کنید به وضعیت کلی انها توجه کنید، و نسبت به بوها، لکه‌ها و مواردی که تعمیر شده‌اند آگاه باشید. تمام سوالات مربوط به خانه را بپرسید، مانند اینکه چه سالی ساخته شده، آخرین جابه‌جایی‌ها چه زمانی انجام شده و سیستم‌های اساسی مانند سیستم گرمایشی و تهویه هوا چند ساله هستند. اگر زمان بازدید شما با افراد دیگر همزمان شد، در گرفتن وقت دیگری که به تنهایی نگاه دقیق‌تری بیندازید و سوالات شخصی خود را بپرسید تردید نکنید.

اشتباهاتی که خریداران خانه باید از آنها اجتناب کنند.

اگرچه ممکن است درباره شرایط و قوانین خرید خانه خیلی مطالعه و تحقیق کرده باشید، اما عجیب است که بسیاری از خریداران جدید اشتباهاتی می‌کنند که بعدا پشیمان می‌شوند. اینجا چند مورد از مشکلات رایج و راهنمایی‌هایی برای جلوگیری از سرنوشت مشابه بیان شده‌است.

12 . کافی نبودن پس انداز برای مخارج بعد از نقل مکان

وقتی که به اندازه کافی پول برای پرداخت اولیه و بودجه موردنیاز برای تسویه در نظر گرفتید، باید مقداری برای هزینه‌های داخل خانه هم در نظر بگیرید. این هزینه‌ها شامل مبلمان، لوازم خانگی، فرش، به روز کردن تجهیزات، رنگ جدید و هر تغییری است که بعد از نقل مکان شاید دوست داشته باشید انجام دهید.

13 . عدم توجه به نیازهای آینده

خریدن خانه ای متناسب با نیازهای کنونیتان کار ساده‌ای است. اما اگر قصد تشکیل و یا بزرگتر کردن خانواده‌تان را دارید، بهتر است خانه بزرگتری بخرید که بتوانید در آن بزرگ شوید. نیازهای آینده‌تان را در نظر بگیرید و خانه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با آنها باشد.

14.  ازدست دادن فرصت‌های مذاکره

در فرآیند خرید خانه موارد بسیار زیادی برای مذاکره وجود دارد که می‌تواند منجر به صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌ها شود. آیا تعمیرات زیادی وجود دارد که شما بتوانید فروشنده را برای انجام آنها متقاعد کنید؟ که فروشنده کاملا آن را پوشش دهد و یا در زمان تسویه مبلغی را متعهد شود؟ آیا فروشنده راضی می‌شود تا بخشی از هزینه‌ها را متقبل شود؟

15. ندانستن محدودیت‌های بازرسی از خانه

بعد از اینکه پیشنهاد شما قبول شد، شما برای بازرسی خانه هزینه‌ای پرداخت می‌کنید تا وضعیت داخل و خارج خانه بررسی شود، اما باید بدانید که نتایج اطلاعات بسیار زیادی به شما خواهد داد.

 • تمام بازرسی‌های شامل مواردی مانند ، کپک‌ها یا آفات نمی‌شوند، بنابراین مطمئن شوید که چه مواردی تست می‌شوند.
 • مطمئن شوید که بازرس از تمام قسمت‌های خانه بتواند بازدید کند، فضاهایی مانند بام و تمام فضاهای تنگ و باریک.
 • در بازرسی شرکت کنید و به دقت توجه کنید.
 • از اینکه از بازرس بخواهید به برخی قسمت‌ها نگاه دقیق‌تری بیندازد خجالت نکشید. و از او سوال بپرسید. هیچ بازرسی به این سوال پاسخ نخواهد داد، “این خانه را بخرم؟”، بنابراین باید خودتان بعد از مطالعه گزارش و اطلاع از میزان تعهد فروشنده برای تعمیر خرابی‌ها، تصمیم بگیرید.

16 . تهیه نکردن بیمه مالک مناسب

قبل از اینکه به مرحله خرید خانه برسید، وام‌دهنده از شما می‌خواهد یک بیمه مالک خانه (homeowners insurance) تهیه کنید. از همه بیمه‌ها پرس‌وجو کنید و قیمت‌ها را مقایسه کنید تا بهترین نرخ را بیابید. به چیزی که در قوانین و مقررات ذکر شده‌است دقت کنید؛ مقرراتی که هزینه کمتری دارند معمولاً حمایت‌های کمتری را هم شامل می‌شوند و بنابراین اگر در آینده ادعایی کنید باید هزینه بیشتری متقبل شوید. همچنین، خسارات ناشی از سیل هم شامل بیمه مالک نمی‌شود، بنابراین اگر خانه جدید شما در منطقه سیل‌خیز باشد، شاید لازم است بیمه جداگانه‌ای مخصوص سیل تهیه کنید.

.

ارسال نظر

EnglishPersian

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر